Choď na obsah Choď na menu
 


Kŕmenie šteniat

4. 1. 2010

                                                                  

Výživa odrastenejších šteniat je už u mnohých plemien náročnejšia. V prvom rade sa to týka veľkých a rýchlorastúcich šteniat.

Obrázok

Veľké, gigantické a rýchlorastúce plemená majú svoje špecifiká. Ich rast je rýchly a teda vývoj kostry náročný. Tieto typy psov by nikdy počas rastu nemali byť obézne ani plné, viac im prospieva štíhlosť. Objem môžu dobehnúť neskôr, keď budú mať ukončený vývoj pohybového aparátu. Váha na ich vyvíjajúce sa kĺby môže mať veľmi negatívny dopad. Výstavná kariéra im neutečie a prednosť treba dať vždy zdraviu. Strava by mala byť bohatá. Regulovať treba aj pohyb. Nikdy by nemal byť nútený (beh pri bicykli, na korčuliach a pod). Často je nutné robiť viac kratších prechádzok ako naraz dlhé.

Obrázok

Počas rastu treba sledovať zdravý vývoj kostry a ostatných príznakov (stav kože, srsti, kvalita trusu a pod). Šteňa by počas hier nemalo prejavovať známky únavy (ak pri hre s inými psími rovesníkmi zrazu potrebuje pauzu na oddych nie je to bežné), môže to byť príznakom zdravotného problému. Kostra by mala rásť pomaly, rýchly rast je náročný a vyžaduje si pozornosť. Zápästia by nemali byť prepadnuté, prešľapy sú dôsledkom nedostatočnej kĺbovej výživy (treba stavu zmeniť alebo doplniť o vhodné preparáty). Tiež krivé nohy (či už vybočené zápästia alebo kravský postoj vzadu, teda nohy vzadu do X) sú príznakom nedostatočne vyživovaných kĺbov.

Ak sa Vám na Vašom šteniatku čokoľvek nezdá poraďte sa so svojím veterinárnym lekárom, prípadne chovateľmi totožného plemena. Aj keď sú veterinárny lekári výbornými odborníkmi, predsa len študovali ako psíkov liečiť nie ich kŕmiť, preto Vám často vedia viac poradiť dlhoročný a skúsený chovatelia plemena.