Choď na obsah Choď na menu
 


Krytie

13. 2. 2010

Pohlavný život suky

 

Obrázok


Ruja (háranie)

Prvé háranie sa u fenky objavuje v období medzi 8. – 12. mesiacom veku, podľa veľkosti plemena. U malých plemien dochádza obvykle k prvému háraniu skôr, u veľkých neskôr. Prvé háranie býva kratšie a slabšie, aj tak existuje ne bezpečie, že pri ňom fenka môže byť nakrytá, čo môže mať pre jej ďalší život výrazne negatívne dôsledky.
Fenka hára väčšinou dvakrát do roka, a to najčastejšie na konci zimy alebo začiatkom jari, a koncom leta alebo na začiatku zimy. Háranie delíme do niekoľko fáz:


Proestrus – hárania, jedná sa o 1. – 10 deň hárania, kedy sa sliznica maternice zduruje a fenka začína krvácať, vulva fenky je znateľne zdurená. Na začiatku tohto obdobia si fenka veľmi intenzívne oblizuje pohlavné orgány, krvavý výtok môže vtedy chovateľ spozorovať až 2. – 3. deň hárania. V tomto období je fenka už pre psy príťažlivá, ale odmieta ich, toleruje je až ku koncu tohto obdobia.
Estrus – vlastné háranie, jedná sa o 11. – 23. deň hárania, kedy dochádza k ovulácii, červené sfarbenie výtoku prechádza v ružové a postupne slabne, vulva je maximálne zdurená. U fenky sa objavuje výrazné sexuálne chovanie, pre psy je veľmi príťažlivá a sama sa im aj ponúka. Ku koncu obdobia sexuálne chovanie slabne a fenka prestáva byť pre psy príťažlivá.
Metestrus – koniec hárania, kedy je sliznica maternice pripravená prijať oplodnené vajíčko. Pokiaľ dôjde k oplodneniu vajíčok, nadchádza brezosť, pokiaľ k oplodneniu vajíčok nedošlo, nastáva diestrus, obdobie, behom neho sa sliznica maternice ukľudňuje a háranie prechádza do kľudového stavu, zvaného anestrus.

Obrázok


Krytie

Aby krytie prebehlo úspešne, je potrebné rozpoznať jeho správny termín. Pokiaľ fenka trvale žije so psom, s ktorým má byť nakrytá, je najlepšie nechať ten správny deň prírode. Fenka aj pes sami poznajú, kedy nadišiel ich čas. Pokiaľ je však párenie v rukou chovateľa, je potrebné istých informácií a skúseností.
Existuje niekoľko spôsobov, ako rozpoznať termín krytia, z neho najmenej komplikovaný a pritom veľmi spoľahlivý je spôsob vatových výterov. Fenke je potrebné každý deň, ešte pred venčením, vytrieť pošvovú štrbinu kúskom vaty a sledovať sfarbenie výtoku. Fenka je ku krytiu pripravená, pokiaľ sa farba výtoku mení zo sýto červenej do hnedo červenej, špinavo červenej až ružovej. Toto obdobie trvá 3 – 5 dní. Koniec vhodného termínu krytia signalizuje výtok špinavo žltej farby.
Ďalšou metódou je napríklad mikroskopické vyšetrenie pošvového výteru, ktoré prevádza veterinárny lekár či měření tělesné metody. Táto metóda však nie je príliš spoľahlivá.
Než dôjde k vlastnému krytiu, musí mať chovateľ vybraného krycieho psa. Jeho výber by mal konzultovať s poradcom chovu. Ďalej by sa chovateľ mal zoznámiť s chovateľským rádom daného chovateľského klubu.
Suka by pred zaradením do chovu mala byť zdravá, odčervená a očkovaná proti bežným infekčným nemociam. Ku krytiu jazdí fenka za psom. U dlhosrstých plemien je vhodné pred krytím ostrihať fenke srsť v okolí pošvového vchodu.
Krytie sa dá rozdeliť do niekoľkých etáp: predohra, vlastné krytie a spojenie.
Predohra – fenka väčšinou vyžaduje pred vlastným krytím zoznámenie sa so psom a dôkladné vyvenčenie. V tejto fáze si spolu psi hrajú a očuchávajú sa.
Vlastné krytie – do tejto fázy by mala prejsť predohra plynule a bez komplikácií. Fenka zostane stáť, psovi sa nastavuje a sama mu aktívne pomáha. Táto fáza trvá obvykle niekoľko sekúnd a plynule prechádza do štádia spojenia.
Spojenie – v tejto fáze dochádza k ejakulácii semena. Najčastejšou polohou pri spojení je poloha, kedy pes stojí zadkom k zadku fenky, táto fáza trvá 10 – 30 minút. K ejakulácii dochádza po celú dobu spojenia, pokiaľ ejakulácia ustane, spojenie psov sa prerušuje.
Po krytí je vhodné nechať fenku nejakú dobu odpočívať, fenka by nemala močiť a behať. I po úspešnom nakrytí je fenka stále ešte príťažlivá pre ostatné psy, a rovnako tak je povoľná k páreniu. Môže teda dôjsť k nechcenému prekrytiu fenky, pričom šteňatám z takéhoto spojenia nemôžu byť vystavené preukazy pôvodu. Preto by si chovatelia mali dať pozor, a fenku aj po krytí vodiť na vychádzky iba na vodítku a zaistiť ich proti úteku.